ההבדלים בין טלויזיות LCD לבין פלזמות

 
מחפש לרכוש טלויזיה חדש ואינך יודע מה ההבדל בין הטכנולוגיות השונות? על ההבדלים בין טלויזיות LCD לבין פלזמות ו-LED במאמר הבא.
מסך טלוויזיה
 
מסך דק. זוהי היום השאיפה של כולנו. כבר מזמן אנשים לא קונים טלויזיות מהסוג של פעם, אלו הגדולות עם ה'גיבנת'. למעשה, ברשתות כמו טרקלין חשמל, כנראה שלא תמצאו זכר לסוג הישן. הוא כבר פס מן העולם. ועדיין, גם היום, רבים מאיתנו לא יודעים מה ההבדל בין שתי התופעות הפופולאריות ביותר בעולם המסכים הדקים: טלויזיות LCDופלזמות.
 
יכולים לזהות טלויזיות LCD או פלזמה מרחוק?
אם כן, אתם משתייכים למיעוט באוכלוסייה בעלי אבחנות דקות כלפי מוצרי חשמל. לרוב האנשים היום אין כמעט מושג מה ההבדל בין שני הסוגים – לרוב תספיק להם העובדה שמדובר במסך דק. אבל בכל זאת, ישנם כמה הבדלים משמעותיים בין שני הסוגים וחשוב מאוד שתדעו באיזה מהם לבחור, לפני שאתם רצים למקם את הטלויזיה החדשה במרכז הסלון.
 
טלויזיות LCD מתאימות לכל סוג תאורה
כנראה שזה יהיה ההבדל הראשון בו תבחינו כשתראו את מסכי הפלזמה מול טלויזיות LCD. מסך ה-LCDלא עשוי זכוכית ולכן הוא מונע השתקפויות, שמפריעות מאוד להשגת תמונה נקייה עבור הצופה. בשל עובדה זו, צפייה במסך LCD אפשרית גם באור יום מלא.
לעומתו, הפלזמה עשויה זכוכית ומשקפת כל תאורה שנמצאת סביבה. באור יום, הצופה יתקשה מאוד לראות את התמונה המוצגת על מסך כזה. למעשה, כל אדם עם מעט הבנה בנושא יסכים כי מסכי הפלזמה יתאימו בעיקר לצפייה בחדר חשוך, אז איכות התמונה שלהם תהיה מעולה ואף תעלה על זו שמציג מסך LCD.
 
טלויזיות LCD מציגות תמונה פחות איכותית
בעבר, ההבדלים היו משמעותיים: פלזמות נחשבו לאיכותיות הרבה יותר מבחינת חדות התמונה, רמת הפירוט והניגודיות שמשיג המסך (ההבדל בין הצבע השחור והלבן). עם הזמן הציגו טלויזיות LCD יכולות משופרות משמעותית בתחום, אך גם היום פלזמות נחשבות לאיכותיות יותר מבחינת התמונה המתקבלת בהן.
על פי מומחים רבים, הטכנולוגיה שתגשר סופית על הפער הזה, היא טלוויזיות LED. מדובר למעשה בתאורה מתקדמת יותר שמשולבת במסכי ה-LCD ומשפרת משמעותית את איכות התמונה. טלוויזיות LED עם מסך LCD מגיעות כבר היום לאיכות תמונה ברמה שלא נופלת במאומה ממסכי הפלזמה.
 
מריחת תמונה בטלויזיות LCD
אחת המחלות הגדולות ביותר של טלויזיות LCDהוא עניין מריחת התמונה: מדובר בתופעה בה על המסך מופיעה תמונה שכוללת תנועה מהירה, מה שמביא ל'מריחה' של הצבע על המסך. מסכי פלזמה לא סובלים מהבעיה הזו כלל ולמרות שהיום תוכלו למצוא מסכי LCD שהמריחה בהם כמעט לא קיימת, הפלזמה כאן מנצחת.
 
אוהבים מסכים גדולים? לכו על פלזמה
הפלזמות מגיעות בגדלים שבין 42 עד כמעט 70 אינץ', נכון להיום. הגדלים של טלויזיות LCDנעים בין 32 ל-52 אינץ' ונחשבים לאיכותיים פחות במידות הגדולות מאוד (במיוחד למי שיושב יחסית קרוב למסך). לכן, כאן היתרון נמצא אצל הפלזמות, שנחשבות לאיכותיות ובעלות יכולות גבוהות הרבה יותר במסכים בעלי מימדים גדולים.
טלויזיות LCD מתמודדות טוב יותר עם תמונת מחשב
אם הילד שלכם רוצה לשחק במחשב דרך מסך הטלויזיה, מסכי LCDיתאימו לו יותר ממסכי פלזמה. ראשית, טלויזיות LCDמותאמות למטרה הזו מראש. שנית, בשימוש במחשב, תמונת המסך יכולה להיות סטאטית לזמן רב יותר מאשר בטלויזיה. ברוב המקרים הללו, התמונה 'תיצרב' על מסכי הפלזמה, בעוד שבמסכי LCDזה לא יקרה.
 
שמירה על הסביבה עם טלויזיות LCD
אם אתם אוהבי סביבה או פשוט כאלו שמחפשים כיצד לחסוך בצריכת החשמל בבית, מסכי LCDיתאימו לכם יותר. אלו צורכים פחות אנרגיה מהפלזמות ולכן מבזבזים פחות חשמל. בנוסף, אורך החיים של מסכי LCDגדול יותר, אם כי בשתי הצורות מדובר על מסכים שיכולים להספיק לתקופה של כמה עשרות שנים.
 
מסכי LCD יהיו בדרך כלל זולים יותר
השוואת מחירים קצרה תגלה לכם כי הפלזמות יהיו בדרך כלל יקרות יותר, גם משום שהן גדולות יותר. הממוצע נע בין 4,000 ל-8,000 שקלים, אך גדולות המימדים יגיעו גם למחירים של 70,000 ₪. מסכי LCDממוצעים יעלו בין 3,000 ל-6,000 שקלים, כשהיקרים ביותר (שאינן טלוויזיות LED) יגיעו ל-15,000 ₪.
 
יתרון כספי נוסף של מסכי ה-LCD על פלזמה מגיע מהנתונים הפיזיים: הפלזמות הן טלויזיות כבדות יותר ולכן התקנה עצמאית שלהם בבית אינה מומלצת. ה-LCD קלילות יותר ולכן אנשים רבים חוסכים את עלות ההתקנה (כמה מאות שקלים) ומבצעים אותה בעצמם. ובאופן טבעי, העובדה הזו הופכת טלויזיות LCD למבוקשות עוד יותר.