מדריך לקניית פלזמות

מסך טלויזיה ענק ואיכות תמונה מושלמת מסתכמים במילה אחת: פלזמות. כאן תבינו כיצד לשים ידכם על מסך איכותי כזה!
מדריך לקניית פלזמות

השאלה האם לקנות פלזמות או טלויזיות LCD תעסיק אותנו כנראה עוד הרבה מאוד זמן. אבל, מי שרוצה לראות טלויזיה בענק וליהנות מאיכות תמונה מעולה, כנראה יבחר במסך פלזמה. כשתגיעו לחנות האלקטרוניקה לקנות אחד כזה, חשוב מאוד שתבינו קצת בתחום. אנחנו כאן כדי להכין אתכם למפגש עם המוכר.

להתאים פלזמות לתנאי החדר

מסך פלזמה מושפע רבות מהסביבה בה הוא נמצא. ראשית, עליכם להחליט מהו גודל המסך שתרצו. את העניין הזה תוכלו לפתור אם תמדדו מראש את מרחק הצפייה ותכפילו אותו ב-10. זוהי שיטת המדידה הנפוצה. אם לדוגמא המרחק ביניכם לבין המקום בו תוצב הטלויזיה הוא חמישה מטרים, תזדקקו למסך בגודל של 50 אינץ' בערך.

כשאתם קונים פלזמות, זכרו שני דברים חשובים: מדובר במסך זכוכית שסובל מהשתקפויות, העלולות להפריע לחוויית הצפייה. בנוסף, מסכי פלזמה מתקשים להתמודד עם תאורה חזקה: בחדר מואר מאוד, איכות התמונה תיפגע ובמקרים מסוימים יתקשה הצופה להבחין במה שמוקרן על המסך. לכן, הפלזמות יציגו את התמונה הטובה ביותר בחדר חשוך, ללא אורות שיכולים לגרום להשתקפויות.

פלזמות מציגות איכות תמונה מושלמת

בעניין הזה אין שום מחלוקות: מאז ומתמיד מסכי פלזמה הציגו את התמונה הטובה ביותר, תמונה נקייה וחדה בצורה משמעותית לעומת טלויזיות LCD. זאת בשל ניגודיות טובה מאוד ובהירות באיכות גבוהה. גם לעין לא מקצועית, תמונת הפלזמה תיראה חדה ומציאותית מאוד, גם במסכים הגדולים ביותר.

לראות טלויזיה בגדול עם פלזמות

נתון נוסף בו הפלזמות נחשבות למובילות הוא הגודל. המידה הקטנה ביותר בה תוכלו למצוא היום מסכי פלזמה הוא 37 אינץ', כשהגדולים ביותר עוברים היום את ה-100 אינץ'. ועדיין, התמונה על המסך תהיה ברורה וחלקה ולא תיפגע כלל. לכן, מסכים כאלו, שגם לא סובלים כלל מתופעת 'מריחת' התמונה, מומלצים לצפייה בסרטי קולנוע ושידורי ספורט.

התקנת פלזמות

כל מסך פלזמה מגיע עם מעמד סטנדרטי, כזה שמאפשר להעמיד את הטלויזיה בנוחות על שידת הטלויזיה או על הרצפה. בנוסף, תוכלו לתלות את המסך על הקיר בכל גובה שייראה לכם מתאים בעזרת מעמד מיוחד ואף להשתמש במעמד שמקובע לתקרה, למקרה והקיר אינו מתאים להחזיק את המסך בעצמו.

המעמדים הללו מאפשרים בדרך כלל שינוי זווית לצדדים או מעלה ומטה. מעמדים מסוימים מאפשרים גם הזזה של המסך מצד לצד. היום מסכי פלזמות קלים הרבה יותר מבעבר, אך עדיין מומלץ להיעזר בשני אנשים נוספים במהלך ההתקנה. אצלנו, ברשת טרקלין חשמל, חלק מהמסכים כוללים גם התקנה בחינם.

באיזו זווית להתקין את המסך?

בכל הנוגע לזווית צפייה, לפלזמות היה תמיד יתרון על פני טלויזיות LCD. כיום הטכנולוגיה מאפשרת צפייה במסכי פלזמה מזווית של כמעט 180 מעלות. הדברים נכונים גם לגבי נתון שאנשים רבים לא מתייחסים אליו: זווית הצפייה האנכית (השיפוע יחסית לקיר). קחו גם זאת בחשבון, אם אתם לא מתכוונים למקם את המסך בגובה העיניים.

הגיע הזמן לנפץ כמה מיתוסים לגבי פלזמות

מסכי פלזמה סבלו בתחילת דרכם מכמה בעיות שיצרו להן דימוי מעט שלילי בקרב ציבור הקונים, במיוחד מול טלויזיות LCD. היום, המצב טוב בהרבה ונושאים רבים בהם פלזמות נחשבו נחותות משמעותית, שופרו ללא הכר:

  • רזולוציה והכנה לשידורי HD: היום, בניגוד לעבר, תוכלו למצוא מסכי פלזמה רבים בעלי רזולוציה גבוהה, שיתאימו גם לשידורי HD, ממש כמו ה-LCD
  • אורך חיים: בעבר מסכי פלזמה נחשבו לקצרי חיים. היום אפשר למצוא מסכים המבטיחים גם 60 אלף שעות עבודה, שמתאימות באופן תיאורטי ליותר מ-20 שנים
  • צריבת מסך: בעבר זו הייתה אחת הבעיות הגדולות של פלזמות. תמונות סטאטיות על המסך (כמו סמל קבוע של ערוץ מסוים) היו מוטבעות על המסך לנצח. טכניקות ושיטות מסוימות שיפרו את המצב וכיום תופעת הצריבה כמעט ולא קיימת.

וכך, יצרני הפלזמות הצליחו להציג נתונים שווים לטלויזיות ה-LCD וגם לאחת הטכנולוגיות החדשות שקיימות היום בשוק, טלויזיות LED.

מחירי פלזמות

באופן גורף, מסכי פלזמה יהיו יקרים יותר מטלויזיות LED או מסכי LCD למרות שהאחרונות חדשות יחסית. קבוצת המסכים הקטנים, עד 46 אינץ' תציע מחירים שינועו בין 2,500 ל-12,000 ₪. מ-46 אינץ' ועד 60 אינץ', המחירים ינועו בין 4,500 ליותר מ-50,000 ₪. פלזמות מפלצתיות, בגדלים של יותר מ-60 אינץ' מגיעים בחו"ל למחירים לא פחות מפלצתיים, של 100,000 דולרים ויותר.