צילום דיגיטלי למתחילים ובחירת מצלמה דיגיטלית

כולנו רוצים בבית מצלמה דיגיטלית שתאפשר לנו צילום איכותי. כדי לדעת איזו מצלמה תתאים לנו, צריך להבין קצת בתחום. המדריך הזה נכתב בדיוק למטרה הזו.
צילום דיגיטלי למתחילים ובחירת מצלמה דיגיטלית

כל אחד מאיתנו חווה רגעים מרגשים, משמחים, כאלו ששווה לזכור. גם אם צילום הוא לא המקצוע שלכם ואינכם מעוניינים להפוך אותו לתחביב, תמיד כדאי שתהיה מצלמה בבית, כזו שתהייה נוחה וקלה לתפעול, אך גם מספיק מקצועית בשביל להפיק תמונות איכותיות שיחזירו אתכם מחדש אל אותם הרגעים. אז איך בוחרים אחת כזאת? בשביל זה אנחנו כאן.
 

צעד ראשון – לכל סוג צילום מתאים סוג אחר של מצלמה

חלקנו מתעניינים באמנות הצילום, חלקנו רוצים להפוך זאת למקצוע ואחרים רק רוצים שתהיה להם מזכרת. לכל דורש יש מצלמה מתאימה. ישנם שלושה סוגים עיקריים של מצלמות דיגיטליות, המתאימות לטווח רחב של משתמשים: מהחובבן שמחפש נוחות הפעלה ועד למקצוען הדורש תוצאות מושלמות ואפקטים מיוחדים.
מצלמות דיגיטליות
 

מצלמות קומפקטיות

מצלמות קומפקטיות הן מצלמות דיגיטליות קטנות ונוחות לשימוש. לרוב הן ניתנות לנשיאה ביד אחת ומשקלן קל מאוד. מצלמות אלו אינן בעלות ביצועים יוצאי דופן ולכן מתאימות בעיקר למשימות צילום של חובבים, אף על פי שדגמים מסוימים מסוג זה מספקים תמונות באיכות טובה מאוד, שלא נופלת ממצלמות מקצועיות יותר.
 

מצלמות דמויות SLR

מצלמות דמויות SLR הן מצלמות יקרות, גדולות וכבדות יותר מהקומפקטיות. לרוב הן מצוידות גם בזום גדול יותר ובעלות תכונות שחסרות לקומפקטיות, כמו יכולת התמודדות בתנאי תאורה גרועים. מצלמות מסוג זה מתאימות במיוחד לחובבי צילום דיגיטלי אמנותי ומתוחכם יותר.
 

מצלמות רפלקס (DSLR)

זהו כבר הסוג המתקדם ביותר של מצלמות דיגיטליות, שמתאים למתקדמים מבין החובבים ולצלמים מקצועיים. מצלמות רפלקס הן מצלמות מקצועיות לכל דבר, אשר לרוב אוחזות בגוף כבד ומסורבל אך מפיקות איכות צילום מעולה, יכולת הדפסת תמונות ברמה גבוהה, אפשרות להחלפת עדשות ומגוון פונקציות גדול ומרתק. מחירן, כמובן – בהתאם.
 

נוחות צילום קודמת לכל

לחובבים, כמו גם למקצוענים, הדבר הראשון שיש לבדוק הוא הנוחות. אם לא יהיה לכם נוח לצלם פשוט לא תצלמו, וחבל. בדקו את האחיזה שלכם במצלמה, אם אינה כבדה מדי ואם הגישה לפונקציות בתפריט ובמסך התצוגה בהירה ופשוטה. כדאי גם לבדוק את מהירות הצילום – עד כמה ארוכה ההשהיה מרגע הלחיצה עד לרגע לכידת התמונה.
מצלמות סוני
 

איכות צילום – מה עליכם לבדוק?

מספר גורמים משפיעים על איכות התמונות שתצלמו ועליהם כדאי לכם להתעכב:
  • רזולוציה (מספר המגה פיקסלים) – נתון זה משפיע בעיקר על איכות ההדפסה של התמונות. כיום הגודל המקובל הוא 6-7 מגה פיקסלים, אך עבור צילום סטנדרטי של תמונות חובבים, יספיקו גם מצלמות בעלות 4-5 מגה פיקסלים.
  • חיישן התמונה – הוא זה שמעבד את האור הנכנס מהעדשה במצלמות דיגיטליות ומחליף למעשה את תפקיד הפילם הוותיק. איכות התמונה המעובדת תלויה בגודלו וברגישותו של החיישן. יש להיזהר מרגישות יתר שעלולה לגרום ל'רעש' דיגיטלי – הפרעה בחדות התמונה.
  • עדשה – משפיעה על איכות התמונה כמובן, כמו גם על הזום והפוקוס. הזום מאפשר להתקרב ולהתרחק מהאובייקט המצולם. בחרו תמיד בזום אופטי על פני דיגיטלי, שפוגע באיכות התמונה. הפוקוס לרוב נעשה באופן אוטומטי ומאפשר מיקוד של המצלמה, ליצירת תמונה חדה.

ומה עם אפשרות של צילום וידאו?

צילום וידאו יכול להיות תוספת נפלאה למצלמה שלכם. כיום, ברוב הדגמים של מצלמות דיגיטליות ישנה אפשרות של הקלטת וידאו, כך שבמקום לרכוש מצלמות וידאו, תוכלו להשתמש במצלמה הדיגטלית לצילום וידאו יומיומי או חובבני. כדאי לבדוק את יכולת הקלטת השמע המצולם, את הרזולוציה ומספר הפריימים לשנייה.
 

והשאלה הבאה והמתבקשת היא: מהו אורך הסרט שניתן לצלם במצלמה דיגיטלית?

מצלמות אולימפוס וזה מוביל אותנו ישירות לנתון הבא – זיכרון המצלמה
נפח הזיכרון של המצלמה הוא זה שיקבע מהו משך סרטי הוידאו שתוכלו לצלם וכמה תמונות תוכלו לשמור במצלמה. כשהכרטיס יתמלא, תוכלו להעביר את התמונות למחשב ולפנות את המקום בכרטיס מחדש. ברוב המצלמות הזיכרון הוא בעצם כרטיס נשלף. אתם יכולים לרכוש כרטיס נוסף ולהחליף בין השניים אם אין לכם אפשרות לפנות את הכרטיס המלא באותו רגע. באתר האינטרנט של טרקלין חשמל תוכלו למצוא מבחר כרטיסי זיכרון במחירי מבצע.
 

צילום למתחילים – איך מתחילים?

ברוכים הבאים לעולם מרתק ועשיר של צילום דיגיטלי. תשמחו לגלות מבחר עצום של דגמים באתר האינטרנט של טרקלין חשמל ובכל סניפי הרשת, שם יוצעו לכם הנתונים הטכניים, הדגמים וכמובן מחירי כל המצלמות.
בין אם מדובר בצילום למטרות תיעוד בלבד או בניסיונות אומנותיים ראשונים, מאות דגמים יענו על דרישותיכם ויאפשרו לכם כניסה חלקה לעולם שכולו צילום, עולם שמקפיא את זיכרונותיכם ומפיח בהם חיים גם יחד.