כיצד לבחור מצלמת וידאו לשימוש ביתי?

מצלמות וידאו מאפשרות לנו להנציח רגעים מיוחדים בדרך הטובה ביותר. כדי שזו תהיה גם האיכותית ביותר, צריך לדעת מה לקנות. כאן תבינו כיצד רוכשים מצלמת וידאו בצורה הנכונה.
כיצד לבחור מצלמת וידאו לשימוש ביתי?

החיים שלנו מורכבים מרגעים שלעולם לא נשכח. מצלמות וידאו יאפשרו לכם לא רק לזכור את אותם הרגעים, אלא לחיות אותם שוב ושוב מחדש: להיזכר, להתרגש, לצחוק על עצמכם ואחד על השני, להתגעגע – להיות משפחה. כדי שתוכלו ליהנות מכל אותם רגעים, כדאי להקדיש קצת זמן כדי להבין מה תהיה המצלמה שתתאים לכם ביותר.

מה מבדיל בין סוגי מצלמות וידאו?

ישנם פרמטרים רבים המבחינים בין מצלמת וידאו אחת לאחותה: ראשית, זהו דגם המצלמה. שנית, שיטת הפעולה שלה – ישנן מצלמות העובדות בשיטה אנלוגית וכאלו שעובדות בשיטה הדיגיטלית. הבדל נוסף בין סוגי המצלמות הוא פורמט ההקלטה או במילים אחרות – איך נשמר הקטע המצולם.

מצלמות וידאו סוגים עיקריים של מצלמות וידאו

כאשר מדברים על צילום וידאו לשימוש ביתי, מדובר בשני סוגי מצלמות עיקריים: המצלמות הקומפקטיות והקטנות ביותר, ממש בגודל של מצלמות סטילס. יתרונן הוא הנוחות והמחיר, אך איכות הצילום שלהן נמוכה יחסית. מצלמות וידאו סטנדרטיות יהיו גדולות וכבדות יותר ויצלמו באיכות גבוהה הרבה יותר. סוג זה הוא גם הנפוץ ביותר לשימוש ביתי.

מצלמה אנלוגית או דיגיטלית?

מבלי להיכנס להסבר טכנולוגי מפורט, נאמר שמדובר בשיטת העברת המידע המצולם על ידי המצלמה לקלטת. בשיטה האנלוגית קיים סיכוי לאיבוד מידע, מה שיכול לפגום באיכות התמונה. בשיטה הדיגיטלית מובטחת איכות גבוהה יותר. זוהי הסיבה שכיום השוק נשלט על ידי הדגמים הדיגיטליים ודגמים העובדים בשיטה האנלוגית הם הרבה יותר נדירים.

שיטת אחסון ההקלטה או שמירת המידע

  • קלטת דיגיטלית DV או מיני DV – השיטה הנפוצה ביותר. מבטיחה איכות צילום גבוהה במחיר נוח, אך מצריכה תוכנה מיוחדת כדי להעביר את ההקלטה למחשב.
  • כרטיס זיכרון – כרטיסי זיכרון נפוצים בעיקר במצלמות קומפקטיות, אך גם בחלק מהמצלמות המבוססות על מיני DV, במטרה להרחיב את מקום האחסון ולאפשר העברה נוחה למחשב.
  • כונן קשיח – מאפשר הקלטה איכותית וארוכה והעברה נוחה למחשב, אך לרוב מייקרת את מחיר המצלמה.

הגורמים המשפיעים על איכות צילום וידאו

אמנם אתם לא מחפשים מצלמות וידאו מקצועיות, אך איכות הצילום חשובה גם עבור צילום וידאו בבית. הגורמים המשפעים על איכות הצילום הם רבים – חיישן התמונה, הרזולוציה, הזום , הפוקוס והרגישות לאור, יחד עם פונקציות כמו ייצוב תמונה, איזון לבן, פיצוי אור אחורי ועוד מנגנונים ויכולות, שנועדו להבטיח צילום אופטימלי.

מצלמות וידאו מה מביניהם באמת חשוב כשקונים מצלמות וידאו?

למשתמש הביתי הממוצע יספיק חיישן תמונה בגודל שישית אינץ', שהוא גם הנפוץ ביותר. מבחינת הזום, עדיפוֹת מצלמות וידאו עם זום אופטי ולא דיגיטלי, כיוון שהאחרון עלול לפגום באיכות הצילום. מנגנון חשוב מאוד הוא מנגנון ייצוב התמונה, שמאזן את הרעידות האופייניות לצילום ביתי. כאן המנגנון הדיגיטלי נפוץ יותר והאופטי איכותי אך יקר יותר.

חצובה – גם עבור מצלמות וידאו ביתיות

אם ברעידות עסקינן, חשוב לציין כי חצובה אינה מילה גסה, המיועדת עבור מצלמות וידאו מקצועיות בלבד. חצובה יכולה לעזור לכם להשיג צילום יציב ובעיקר תקל על חייכם בצילום ממושך, בו אפילו הקטנה שבמצלמות עלולה להכביד. במצבים בהם אין אפשרות להעמיד חצובה, כדאי לקחת בחשבון את משקל המצלמה שברצונכם לרכוש ואת נוחות האחיזה.

צילום סטילס עם מצלמות וידאו

אם אי פעם שמעתם אמא פולניה אומרת ש"כדאי שכל אחד יעשה את מה שהוא טוב בו", תוכלו להבין מדוע מצלמות וידאו צריכות לצלם רק וידאו. לא סטילס. תמונות סטילס שיבוצעו באמצעות מצלמת וידאו לרוב יהיו באיכות נמוכה. אם בכל זאת אתם מעוניינים לנסות, בדקו את הרזולוציה בצילום הסטילס של המצלמה. שלושה מגה פיקסלים יניבו תוצאות מספקות.

מצלמת וידאו מודרנית קנו מצלמות וידאו בשיטת שידור ישראלית

שיטת השידור הישראלית, הנקראת PAL, שונה משיטת השידור הנהוגה בארה"ב למשל. השיטה האמריקאית נקראת NTSC וקניית מצלמה העובדת בשיטת שידור זו עלולה להיות בעייתית. לרוב לא תהיה לכם בעיה להקרין את הצילום בטלוויזיה, אך לא תוכלו לשכפל את הקלטת או לשלב את הסרט בעריכה עם סרטים שצולמו בעזרת מצלמה בשיטה המקומית.

רגע לפני הקניה

לכל משתמש יש צרכים משלו. החוכמה היא לזהות אותם ולהחליט מה העיקר ומה התפל מבחינתכם. התכונות השונות של המצלמות משפיעות על מחירן ולא כדאי שתשלמו על תכונה שכלל לא תבוא לידי שימוש. אל תהססו להשקיע ולחפש בין שפע של מצלמות וידאו את המתאימות ביותר, אלו שיביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורכם.