הכרת רכיבי המצלמה הדיגיטלית

 
כל כך הרבה מושגים ומונחים כוללות מצלמות דיגיטליות, אבל אף אחד לא מתפנה להסביר לכם מה הם באמת אומרים? פינינו מעט זמן כדי למלא את התפקיד הזה עבורכם.
מצלמה דיגיטלית

 

כל חובב צילום יודע שעל מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר, לא מספיק רק לאהוב את המצלמה ואת אמנות הצילום. היכרות בסיסית עם הרכיבים של מצלמות דיגיטליות תאפשר לכם להבין טוב יותר את דרך פעולתן. כך תוכלו להשיג תוצאות טובות יותר, לגלות אפשרויות חדשות וליהנות הרבה יותר מתהליך הצילום ומתוצאותיו.
 

סוגים עיקריים של מצלמות דיגיטליות

עולם הצילום הדיגיטלי נחלק לשלושה סוגים עיקריים של מצלמות:

  • המצלמות הקומפקטיות – כשמן כן הן. הקומפקטיות והשימוש הנוח באים בדרך כלל על חשבון איכות הצילום
  • מצלמות SLR – מתקרבות באיכותן למצלמות מקצועיות
  • מצלמות רפלקס (DSLR)– המצלמה המקצועית ביותר

הרכיבים הבסיסיים משותפים לכל סוגי המצלמות הללו ועליהם נעבור כעת.

 

מצלמה דיגיטלית של Casio לא רק בחלונות – תריס של מצלמות דיגיטליות

תריס המצלמה נפתח ברגע שלוחצים על לחצן הצילום ומאפשר כניסה של אור דרך העדשה. טווח רחב של מהירות פתיחת התריס יאפשר צילום איכותי במגוון תנאי תאורה: בתאורה חלשה נרצה פתיחת תריס איטית ובתאורה חזקה, נרצה פתיחת תריס מהירה, כדי למנוע חשיפת יתר לאור. במצב אוטומטי, מצלמות דיגיטליות בוחרות בעצמן את המהירות הרצויה בהתאם לתנאי התאורה.

 

הצמצם

זהו חלק שבנוי כמו מניפת עלים, שיוצרת חור טבעתי. מידת הפתיחה או הסגירה של הצמצם משפיעה על חדות התמונה. ככל שהצמצם סגור יותר, כך שדה הראיה של המצלמה גדול יותר וכך חלקים גדולים בתמונה יצאו חדים וברורים. ככל שהצמצם פתוח, כך קטן שדה הראיה ורק האובייקטים הקרובים ביותר למצלמה יהיו חדים וברורים.

 

חיישן התמונה של מצלמות דיגיטליות

חיישן התמונה הוא הרכיב שממיר את האור שנכנס למצלמה למידע דיגיטלי ומעבד אותו לתמונה. זהו למעשה החלק שמחליף את סרט הפילם והשתמשו במצלמות הישנות. איכות התמונה של מצלמות דיגיטליות תהיה גבוהה יותר ככל שהחיישן גדול יותר וככל שמידת רגישותו לאור גבוהה יותר. מצד שני, יש להיזהר מרגישות יתר של החיישן, שתביא לרעש דיגיטלי הפוגם באיכות התמונה.

 

מצלמות דיגיטלוית מקצועיות צילום דיגיטלי – אי אפשר בלי העדשה

מלבד מצלמות בסיסיות ביותר, בכל הדגמים ישנה עדשת זום המאפשרת לקרב ולהרחיק את האובייקטים המצולמים. חשוב לדעת שזום דיגיטלי עלול לפגום באיכות התמונה ולכן יש להעדיף זום אופטי גבוה.

העדשה אחראית גם על הפוקוס – המיקוד באובייקט המצולם – ולרוב פעולה זו נעשית בצורה אוטומטית. אם תרצו מצלמה עם מיקוד ידני, כדאי לבחור באחד מדגמי ה-DSLR המאפשרים מיקוד קל ומדויק.

 

רכיב הזיכרון של המצלמה

רוב, רכיב הזיכרון הוא כרטיס נשלף, אך ישנם דגמים של מצלמות דיגיטליות המגיעים עם זיכרון מובנה. כשמדובר על צילום דיגיטלי, כל תמונה שנצלם תתפוס מקום בזיכרון וככל שהאיכות שלה גבוהה יותר, היא תתפוס יותר מקום. כשייגמר המקום, יש להעביר את התמונות אל המחשב והזיכרון יתפנה לשימוש (לחצו לרכישת כרטיסי זיכרון למצלמות דיגיטליות).

 

מצלמה דיגיטלית קומפקטית תכונות שיפור תמונה של מצלמות דיגיטליות

אמנם לא מדובר ברכיבים של המצלמה, אבל אלו פונקציות הנמצאות כמעט בכל סוג ודגם. ישנן שתי פונקציות עיקריות כאלו, שתפקידן שנועדו לשפר את איכות התמונה:

  • מייצב תמונה – מנגנון שנועד לאזן את הרעידות כתוצאה מתזוזת ידו של הצלם. מייצב אופטי איכותי יותר מדיגיטלי, אך יהיה יקר יותר. חשוב שתדעו כי המצלמה רגישה לרעידות במיוחד בצילומי לילה, בתנאי תאורה נמוכים ובצילומים ממרחק רב.
  • איזון לבן – המצלמה מקבלת את הצבעים בהתאם לתנאי התאורה בזמן הצילום. תפקידו של האיזון הלבן כשמו כן הוא – מודד את האור הלבן בתמונה וביחס אליו מאזן את שאר הצבעים, כדי לקבל אותם טבעיים ככל האפשר.

מצלמות דיגיטליות מציעות כמות עצומה של פונקציות נוספות לשיפור התמונה או ליצירת אפקטים, כולל אפילו מנגנון שמזהה אם המצולם מצמץ בזמן הצילום. חשוב לא להסתנוור או להתבלבל משפע האפשרויות ולהימנע מתוספות שלעולם לא ישמשו אתכם ורק יעלו יותר.

 

המסך והעינית של מצלמות דיגיטליות

המסך מאפשר לנו צפייה נוחה וברורה בתמונה שאנחנו עומדים לצלם או בכאלו שכבר צילמנו. יחד עם זאת, שימוש במסך מקצר את חיי הסוללה. הדרך החסכונית היא שימוש בעינית, כאשר ישנן גם מצלמות עם עינית אלקטרונית. האחרונה מתפקדת ממש כמו מסך קטן ומציגה את כל הגדרות הצילום ואת התמונה כפי שתצא בצילום עצמו.

 

מצלמות דיגיטליות – איך לבחור?

כאמור, השפע הוא עצום וקשה שלא ללכת לאיבוד. הדבר הכי חשוב בבחירת מצלמה הוא לדעת מה אתם מתכננים לעשות בה. יש אינספור דגמים בסיסיים ואיכותיים, שמספקים תוצאות איכותיות ולא יביישו מצלמות דיגיטליות מקצועיות. בשורה התחתונה, אל תקנו מצלמה שהיא מעבר ליכולותיכם. זו הוצאה מיותרת.