איך לבחור מחשב כף יד?

הם קטנים, מתוחכמים וכל אחד רוצה לשים עליהם יד. אם גם אתם רוצים מחשבי כף יד, כדי שתתעכבו כאן כמה רגעים, כדי להבין מה הם מציעים.
מחשב כף יד

הם קטנים, משוכללים ומלבדם לא צריך עוד הרבה בחיים. מחשבי כף יד הם מכשירים מתקדמים שיכולים להכיל בתוכם כל דבר אפשרי כמעט – הם תחליף ליומן, למחשב, לטלפון נייד ולמצלמה - והכל בגודל כף היד שלכם. כדי לא להסתחרר מכל האפשרויות ולא לשלם על תוספות מיותרות, אספנו עבורכם כמה טיפים לרכישת מחשב כף היד המושלם – עבורכם.

המקור של מחשבי כף יד

במקור, מחשבי כף היד נועדו לשמש מעין יומן נייד – לאחסן תזכורות, פגישות, אנשי קשר ועוד. הדגמים הראשונים לא היו הצלחה מסחרית גדולה, אך כאשר החלו לייצר דגמים שכוללים תכונות של לפחות שלושה מכשירים אחרים, יחד עם חיבור לאינטרנט ורשת סלולארית, החל השינוי בדימוי היוקרתי שלהם והנסיקה במכירות.

בחירת מחשבי כף יד לפי מערכת ההפעלה

מחשבי כף יד נחלקים לשתי קבוצות עיקריות, על פי יצרניות מערכת ההפעלה שלהם – Microsoft או Palm. מערכת ההפעלה של Palm נחשבת לקלה מאוד לשימוש ומהירה יותר, אך בעלת ביצועים חלשים בתחום המולטימדיה. את התכניות המוכרות לרובנו ממחשב ה-PC הביתי כמו חבילת ה-office, תוכלו למצוא רק במערכת ההפעלה של Microsoft.

המעבד – אחראי על הביצועים

במוצרי אלקטרוניקה כמו במחשבים נייחים או מחשבים ניידים, המעבד הוא המוח של מחשבי כף היד. ככל שמהירות המעבד גבוהה יותר, כך המחשב יהיה מהיר יותר בפעולות עיבוד הנתונים והרצת היישומים. מהירות מעבד של 300 מגה הרץ תספיק למשתמש הממוצע, אך אם ברצונכם להשתמש בתכונות מולטימדיה רבות, כדאי לבחור מעבד במהירות 400 מגה הרץ ומעלה.

נפח הזיכרון של מחשבי כף יד

מחשב כף יד מקצועישוב, בדומה לדרך הפעולה של מחשבים ניידים ונייחים, גם מחשבי כף יד עובדים עם זיכרון ROM - שמאחסן את מערכת ההפעלה והתוכניות הבסיסיות וזיכרון RAM - שמשמש להתקנות וליישומי המשתמש. אם שתרצו להפעיל כמה יישומים בו זמנית, לשמור הרבה מידע ולהשתמש ביישומי המולטימדיה הכבדים יותר, כך תצטרכו זיכרון גדול יותר. כדאי לקנות דגמים שמאפשרים הכנסת כרטיס חיצוני להגדלת נפח הזיכרון.

מסך מגע או מקלדת?

בדגמים הראשונים של מחשבי כף היד היה רק מסך מגע, והמגע בו נעשה על ידי עט מיוחד שנקרא סטיילוס. לרבים מהמשתמשים הדרך הזו לא הייתה נוחה וכיום רוב הדגמים משלבים מקלדת ומסך מגע או משתמשים במקלדת בלבד. שימו לב, חברינו למדינת ישראל, שהמחשב והמקלדת תומכים בעברית.

מחשבי כף יד – כמה קטנים ככה קלים

על פי השם ניתן לנחש שהמטרה הבסיסית של מחשבי כף יד היא להיות בגודל שמתאים לאחיזה בכף יד ממוצעת של אדם מבוגר. בין הדגמים יש הבדלים קלים – דגמים שמשלבים סלולארי הם בדרך כלל קטנים יותר, דגמים בעלי מקלדת יהיו כבדים ומגושמים יותר. הדרך להחליט מה מתאים לכם היא להחזיק, להכניס לכיס ולהשתמש במכשיר מעט עוד בחנות.

שימוש נפוץ של מחשבי כף יד – GPS

אחד השימושים החשובים של מחשב כף יד הוא ניווט בעזרת מערכת GPS (מכשירי ניווט). ישנם דגמים שמכילים בתוכם מקלט GPS, אליו ניתן להתחבר בכל מצב ולקבל הכוונה מדויקת. מבין הדגמים הללו יש כאלו עם אנטנה נשלפת וכאלו שהאנטנה מובנית בתוכם. דגמים אחרים לא מכילים מקלט GPS אך מאפשרים התחברות לאחד חיצוני על ידי מוצרי בלוטוס (Bluetooth) ,USB ועוד.

מחשב כף יד הכולל תקשורת סלולרית

על מנת לחסוך לכם את הצורך להיסחב גם עם טלפון סלולרי, הומצאו מחשבי כף יד שהם גם טלפונים סלולאריים. הם קטנים יותר בדרך כלל, על מנת שיהיה נוח יותר לאחוז בהם, והמסך שלהם קטן יותר, כיוון שעליהם לכלול גם לוח מקשים. מחשב כזה יאפשר לכם לגלוש באינטרנט דרך הרשת הסלולארית גם במקומות בהם אין רשת אלחוטית.

הסוללה

מחשבי כף ידראשית, שימו לב שאתם קונים דגם עם סוללה נשלפת, כי בדגמים עם סוללה מובנית תצטרכו לשלם הרבה יותר בשביל החלפתה כאשר תסיים את חייה. סוללה מלאה מחזיקה מעמד בדרך כלל כשלוש וחצי שעות, אך אם אתם מחובבי המולטימדיה של מחשבי כף יד, קחו איתכם את המטען – הסוללה תחזיק מעמד הרבה פחות מזה.

מחשבי כף יד כמעצמת מולטימדיה

אנחנו רואים אותם מסביבנו כל הזמן, נופלים כמו זבובים לרגליהם של מחשבי כף היד. המכשירים האלו יכולים להיות מאוד ממכרים. יש בהם עשרות משחקים, תוכנות להשמעת מוזיקה באיכות לא רעה בכלל, אפשרויות הקלטה ומצלמה, שבדגמים רבים מפיקה תמונות איכותיות בהחלט. פלא שכולנו חולמים על מחשבי כף יד בשלב כלשהו בחיינו?