מדריך לבחירת עדשות למצלמות לצלם המקצועי

צלם מקצועי זקוק לציוד צילום ברמה גבוהה ויותר מכל - עדשות למצלמות שיעשו את העבודה. בואו להבין מה צריך לוודא בקנייה של אחת כזו.
מדריך לבחירת עדשות למצלמות לצלם המקצועי

עבור רוב הצלמים העדשה היא חלק מובן מאליו, כמעט בלתי נראה במצלמות. אבל בשביל צלמים מקצועיים, עדשות למצלמות הן משהו שאי אפשר לוותר עליו. אם גם אתם מתפרנסים מעולם הצילום, עליכם לבחור עדשות שישרתו אתכם נאמנה וישלימו לכם סט של ציוד צילום שמתאים לאיכות העבודה שלכם.

להתאים עדשות למצלמות שלהן

עדשה שלא תתאים למצלמה שברשותכם, פשוט לא תוכל להביא לידי ביטוי את כל היכולות שלה. איך תתאימו בין מצלמות לעדשות? בין כל מצלמה ועדשה ישנה נקודת חיבור מיוחדת, שנקראת mount. היא משתנה בין חברה לבחרה ולעיתים גם בין הדגמים של אותה חברה. לכן, בקניית עדשה עליכם לוודא שה-mount במצלמה 'מתמודד' היטב עם העדשה החדשה.

יצרנים מובילים של עדשות למצלמות

עדשה זום מקצועית Canon נקודת המוצא ממנה יוצאים רוב הצלמים היא שעדיף 'ללכת על בטוח' ולקנות מצלמה מקצועית עם עדשות למצלמות  מאותו בית ממנו הגיעה המצלמה שלהם. ואם כך החלטתם גם אתם, עליכם ללכת על עדשות קנון או ניקון, שנחשבות כיום לאיכותיות ביותר. ההתאמה בין מצלמה של אחת החברות לבין העדשה שלהן תבטיח לכם שילוב מושלם.

עם זאת, יש לקחת בחשבון כמובן שהעדשות הללו יהיו יקרות יחסית. אם אתם מחפשים עדשות איכותיות, אך טובות ויקרות פחות מעדשות ניקון או קנון, תוכלו לבחור בעדשות סוני, אולימפוס או פנטקס. עדשות אלו, שבשנים האחרונות הולכות ומשתבחות, יתאימו כמעט לכל מצלמה שאינה ניקון או קנון.

ועכשיו – לתכונות החשובות של עדשות למצלמות

אחרי שווידאתם שהעדשה והמצלמה שלכם תואמות בצורה כמה שיותר טובה, הגיע הזמן להתעכב על כמה תכונות שעליכם לבדוק, ויבטיחו לכם עדשות למצלמות באיכות גבוהה. כי ההתאמה לא מספיקה – כל תכונה תשפיע כך או אחרת על הצילום שלכם.

האם קיים מנוע פוקוס בעדשה?

הפוקוס הוא הכלי שמאפשר למצלמה להתמקד באובייקט מסוים. ישנן עדשות למצלמות שכללות את הכלי הזה, מה שבדרך כלל מעלה את מחירן. מצלמות דיגיטליות רבות כוללות גם הן מנוע פוקוס מובנה, אך בדרך כלל עדשה עם מנוע פנימי תשיג מיקוד מהיר יותר.

אורך המוקד קובע הרבה לגבי העדשה שלכם

עדשת זום מקצועית CANON דגם EF 24-105mm f/4L IS USM אחת הסוגיות החשובות בכל עדשה הוא אורך המוקד שלה - המרחק של העדשה מהאובייקט המצולם או במילים פשוטות: היכולת לצלם אובייקטים קרובים ורחוקים. ישנן עדשות למצלמות בהן אורך המוקד קבוע (עדשות פריים) ועדשות בהן אורך המוקד משתנה, כמו שעושות מצלמות דיגיטליות (עדשות זום).

כדי לדעת איזו עדשה אתם מחזיקים ביד, הסתכלו על הכיתוב הקרוב לחיבור עם המצלמה. המספרים שמצוינים במילימטרים מעידים על נתון זה. אם הם כתובים כטווח (לדוגמא: 20-180mm), מדובר בעדשות זום. המספר הנמוך בטווח (אם קיים) מעיד על הזווית הרחבה ביותר בה העדשה יכולה לצלם והמספר הגבוה - על הזווית הצרה ביותר. עדשות הפריים נחשבות לאיכותיות יותר מבחינה אופטית, אך עדשות הזום מאפשרות צילום מגוון יותר.

עדשות למצלמות מסוגים שונים

אורך המוקד משפיע גם על סוגים שונים של עדשות למצלמות. מלבד עדשות זום ופריים, ישנן עדשות שיוצרו לטובת צילומים ספציפיים:

  • עדשות זום רחב: מציעות טווח גדול של אורך מוקד, לצילום קרוב או רחוק מאוד
  • טלפוטו: אלו עדשות שיכולות 'להתלבש' על עדשה אחרת ומציעות זווית צרה במיוחד, כדי להשלים עדשה עם זווית רחבה מאוד
  • עדשות רחבות: כמובן, בעלי זווית רחבה מאוד, עבור צילומי נוף
  • מאקרו: יכולות להגיע באורך מוקד קבוע או משתנה, מיועדות לצילומים של עצמים קטנים מאוד
  • עדשת עין הדג: משמשות לצילום רחב באופן חריג (תמונת נוף פנורמית למשל)

מפתח הצמצם

עדשת זום מקצועית CANON דגם EF24-70mm f/2.8L USM הצמצם הוא הרכיב שקובע כמה אור ייכנס לחיישן המצלמה. מצלמות רפלקס כוללות את הצמצם בעדשה, בעוד מצלמות דיגיטליות כוללות את הצמצם בתוכן. גודל מפתח הצמצם נרשם על העדשה צמוד למילה F. ככל שהוא קטן יותר, כך המפתח גדול יותר ומאפשר ליותר אור להיכנס ומאפשר צילום בתאורה קלושה. רוצים צמצם טוב? חפשו מספר מפתח שקרוב ככל האפשר ל-1.2.

דברים אחרונים לפני הקנייה...

אם יש לכם עדשות למצלמות מתקופת הפילם, חפשו מצלמות דיגיטליות שמוגדרות כ-full frame, בהן גודל החיישן מותאם לרוחב הפילם (35 מ"מ). מומלץ גם לבדוק האם העדשה כוללת מייצב תמונה ומתמודדת טוב עם ציוד צילום נוסף (פילטרים למשל). תוכלו להתייעץ בכל אלו עם אנשי טרקלין חשמל, להם יהיו עבורכם בוודאי עצות מועילות רבות מאוד.