לקנות מוצרי חשמל כחול לבן או ממותגים בינלאומי?

למרות המציאות הכלכלית המורכבת רבים, מהצרכנים בארץ מעדיפים לרכוש מותגים מוכרים בינלאומיים הנחשבים לאמינים ואיכותיים וכן לסמל סטטוס המאפשר לאיכות חיים גבוהה, אך כעת מחפש אותם במחיר זול.
יוקר המחיה בארץ גורם לפופולריות של קניות באינטרנט , ואם עד לפני מספר שנים הצרכן הישראלי השתכנע בקלות מהסלוגן "קנו כחול לבן", הרי כיום הוא ילך אחרי המחיר הזול יותר או אחרי מותג. בעידן האינטרנט בו אנו חיים קל למצוא מידע אודות מוצרי ומכשירי חשמל שונים, ללא צורך לצאת מהבית ולהסתובב באולמות התצוגה הרבים. מעבר לכך, ענף מוצרי החשמל נפתח לתחרות וליבוא במקביל, לכן בשנים האחרונות יש שפע של מוצרים חדשים ממותגים בינלאומיים נחשבים. לכן, נשאלת השאלה האם עדיף לקנות מוצרי חשמל מתוצרת כחול לבן או מותגים בינלאומיים.
 

תמיכה בתעשייה הישראלית

ישנם יצרנים רבים של מכשירי חשמל בישראל, והם נחשבים למקור גאווה לאומי, חלקם מצליחים גם בשווקי העולם. עם זאת, חלק מהיצרנים המקומיים החלו במקביל לייבא מוצרים שונים ממותגים מוכרים בחו"ל, על מנת להגדיל מכירות והכנסות. הצרכן הישראלי של היום הנו בעל מודעות צרכנית גבוהה, הוא נוהג לערוך סקרים, לרכוש מותגים איכותיים, להשוות מחירים ולקבל החלטות שקולות ולא רק על פי הרגש או המחויבות לתמיכה בתעשייה הישראלית.
בסקר שנערך לאחרונה בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל עולה כי רבים מהצרכנים מבצעים את רכישות המוצרים החשמליים באמצעות האינטרנט, במיוחד מוצרי חשמל קטנים וגדג'טים. כאשר הצרכן הישראלי מעוניין לרכוש מכשיר חשמלי כמו מזגן, מקרר או מכונת כביסה לרוב הוא יגיע לאולמות התצוגה כדי להשוות בין הפריטים השונים ולקבל ייעוץ מקצועי. ישנם צרכנים הרוכשים מכשירי חשמל רק מתוצרת הארץ מתוך מחויבות לתמיכה בתעשייה המקומית אך אחרים בוחרים לרכוש מותגים בינלאומיים בגלל היוקרה והאיכות הגבוהה.
 

הפחתת המכסים מעודדת יבוא

בעבר כמעט ולא היה ניתן לרכוש מוצרי חשמל של מותגים בינלאומיים בגלל מחירם הגבוה, אך כיום ישנה תחרות קשה בין המותגים המקומיים למותגים הבינלאומיים. הצרכן הישראלי מתחבט בשאלה איזה מוצר להעדיף, לכן הוא יבצע סקר שוק מקיף כדי לבדוק איזה פריט יותר מתאים לצרכיו ונחשב לאמין יותר. מעבר לכך, הצרכן הישראלי אוהב להתהדר במותגים בינלאומיים, ובדיוק כפי שהוא נוהג לרכוש פריטי אופנה של מותגים בינלאומיים מוכרים, כך הוא רוכש לעצמו מוצרי חשמל וגדג'טים.
ראוי לציין כי מחירי מותגים בינלאומיים לעתים זולים יותר ממוצרים חשמליים המיוצרים בארץ, לכן הצרכן הישראלי אינו ממהר לרכוש את המכשיר מתוצרת כחול לבן, אלא יעדיף במקרים מסוימים לקנות מותג מוכר מחו"ל. למעשה, ישראלים רבים אינם מבינים מדוע עליהם לשלם יותר עבור מוצר מתוצרת כחול לבן כאשר מחירו של מוצר דומה ממותג בינלאומי נמכר בפחות כסף.
פתיחת השוק ליבוא מקביל תרמה לירידת מחירים של מותגים בינלאומיים, וכיום הצרכן הישראלי מעדיף לרכוש מוצרים באינטרנט לכן הוא מחפש מבצעים משתלמים ולא ימהר לרכוש מוצר ישראלי בגלל המחירים הגבוהים.
סיבה נוספת שגורמת לתחרות הינה קיומם של מותגים יוצאי דופן בתחומם, כמו דייסון בכל הנוגע לשואבי אבק ומוצרים משלימים, נספרסו כמעצמת קפה וכן הלאה, שאין להם מקבילה ישראלית בכל האלמנטים שנחשבים תחרותיים בעבור צרכן.
בנוסף, ידוע כי יצרנים מקומיים של מכשירי חשמל בארץ, כמו מי מהם המייצר שואב אבק, מיקרוגל ועוד, העתיקו מפעלים לסין ולמדינות אחרות במטרה להוזיל עלויות, לכן הצרכן הישראלי הפסיק להיות נאמן לסלוגן "קנו כחול לבן" ויעדיף במקרים מסוימים לרכוש מותג יוקרתי מחו"ל, גם אם מחירו יקר יותר.
לסיכום, רכישת מוצרי חשמל יש לעשות בשיקול דעת ולאחר השוואת מחירים ובחירת מוצר בהתאמה לאורח החיים, עיצוב ועוד. אם בעבר הצרכן הישראלי העדיף לרכוש מוצרים מתוצרת כחול לבן, הרי כיום רבים מעדיפים לרכוש מותגים בינלאומיים הנחשבים ליוקרתיים ולאיכותיים יותר, גם אם אין לכך צידוק ממשי.     
 
באתר טרקלין חשמל תוכלו למצוא מגוון מכשירי חשמל איכותיים, גדולים וקטנים- טלוויזיות,, אביזרי כושר, מזגנים, שואבי אבק, מכונות כביסה, מיקסרים, מצלמות ועוד - במחירים מפתיעים ועם מבצעים רבים. בטרקלין חשמל משלמים פחות!