קניית מצלמה מקצועית לקורס צילום

אדם שמחליט ללמוד צילום צריך להחזיק ביד ציוד מתאים ומקצועי. כיצד תדע איזו מצלמה מקצועית תתאים לקורס שעומד בפתח? בעזרת המדריך הבא, כמובן.
 
קניית מצלמה מקצועית לקורס צילום
בדקת, השווית ובסוף החלטת: אתה מתחיל ללמוד צילום. שנים זה היה התחביב הגדול שלך, אבל לא עשית איתו שום דבר מכל מיני סיבות. כעת הגיע הרגע, וההתרגשות בוודאי גדולה. ברוב הקורסים תצטרך כמובן להגיע עם מצלמה מקצועית ככלי העבודה שלך. אבל מה כדאי לקנות לקראת קורס צילום? יופי של שאלה.
איזו מצלמה אתה מחזיק ביד?
אם אתה חובב צילום, לא קשה לנחש שיש לך בבית לפחות מצלמה אחת. האם המצלמה הזו תתאים לקורס הצילום שאתה עומד להתחיל? מייד תדע. אם ברשותך אחת מאותן מצלמות כיס פשוטות (נקראות גם Point And Shot), התשובה היא לחלוטין לא: זו מצלמה חסרת יכולות בסיסיות לצילום מקצועי, עד כדי פגיעה בהכשרה שלך.
 
לרוב, גם מצלמות דמויות SLR (SLR=מצלמת רפלקס) לא תמיד יתאימו לעבודה, משום שהן לא מאפשרות בדרך כלל החלפת עדשות או פוקוס גדול. לכן, רק מצלמה מקצועית – מצלמת רפלקס דיגיטלת (DSLR) – תבטיח לך שירות טוב בקורס המתקרב.
הבטח לעצמך השקעה לטווח ארוך
העיקרון הראשון שצריך להנחות אותך הוא חיפוש אחר ציוד צילום שישמש אותך לכמה שנים. במה עדיף להשקיע? מסתבר שהעמידות של המצלמות מוגבלת (אורך חיים ממוצע של עד שלוש שנים) ולכן כדאי להשקיע בהן פחות, כל עוד אתה נחשב לצלם בתחילת דרכו.
 
לעומתן, עדשות עבור מצלמה מקצועית נחשבות לציוד עמיד מאוד, שאינו מאבד מיכולותיו גם לאחר חמש שנים של שימוש אינטנסיבי. לכן, גם אם אתה עדיין לא סגור על אופי הצילום והאינטנסיביות שלו, רכישת עדשה איכותית תשתלם לך בעתיד.
רכישת מצלמה מקצועית לא חייבת להסתכם בפשיטת רגל
לרוב, מצלמה מקצועית היא משהו שדורש השקעה די רצינית, של מעל 4,000 ₪, וזה עוד לפני העדשות, שהן חלק בלתי נפרד מהעסקה. האם זהו הסכום ממנו תצטרך להיפרד לקראת קורס הצילום? לא שילמת כבר מספיק על הלימודים עצמם?
כאן המקום להרגיע אותך. לא חייבים להשקיע סכומי כסף כל כך גדולים במצלמה שנועדה בעיקר למשך הקורס. לפני תחילתו של קורס צילום מקצועי, מומלץ שתשקיע במצלמה טובה, אך בסיסית ככל הניתן. יש בכך הגיון כלכלי, אך גם מקצועי מאוד: רק במהלך הקורס תבין באמת איזו מצלמה תתאים לך.
 
לימודי הצילום הם המקום להבין את הטכניקות הצילום, הנתונים החשובים והתוספות המיוחדות בכל מצלמה מקצועית, סוג הצילום האהוב עליך, סוגי העדשות שנמצאות היום בשוק והדרך לנצל את כישורי המצלמה על הצד הטוב ביותר. לכן, קניית מצלמה מקצועית לפני תחילת הלימודים כמוה כרכישת מנוע סילון למכונית ישנה.חפש אחר 'מצלמות כניסה' ומצלמות יד שנייה
במשך שנים, חברות ענק כמו קנון וניקון הוציאו לשוק רק מצלמות רפלקס לצלמים מקצועיים – שמחיריהן הגיעו, בהתאם, לסכומים של כמעט 10,000 ₪. אט אט הן הבינו כי יש שוק גדול של לקוחות המחפשים משהו צנוע יותר. וכשמדובר בחברות שנחשבות לטובות בעולם ה-DSLR ורוצות להישאר כאלו, השינוי לא איחר להגיע.
 
כך נולד לו המושג 'מצלמות כניסה'. אלו מצלמות שמהוות את שער הכניסה לעולם הצילום המקצועי ומיועדות לשמש כמצלמה הראשונה של הצלם המתלמד. הן אולי לא המשוכללות בשוק, אך ישרתו אותך נאמנה וחשוב מכל: יעלו גם פחות מ-2,500 ₪.
 
תוכל להוריד עוד קצת במחיר אם תחפש מצלמה מיד שנייה – אך מומלץ להיזהר מאופציה זו ולרכוש מצלמה מקצועית משומשת רק מאדם שאתה מכיר וסומך עליו. במיוחד כשאתה בתחילת הדרך, חוסר הניסיון יכול לפגוע בך מאוד במקרה כזה.

אל תחסוך בקניית עדשות צילום
אז מצאת דרך לחסוך ברכישת מצלמה החדשה, אך לגבי העדשה אין לנו בשורות משמחות מאוד. צלם מקצועי זקוק לעדשות מקצועיות, ואחת בהחלט לא תספיק לו. עם זאת, גם כאן העצה הטובה ביותר היא לחכות לרגע בו תבין, במהלך הקורס, מה הן העדשות הטובות ביותר ומה הן התכונות של כל עדשה. כך תדע שאתה קונה רק את מה שמתאים לך.
 
העדשות הטובות ביותר בשוק הן שוב, של חברות ניקון וקנון, אך גם חברת טמרון וסיגמא נחשבות ליצרניות משובחות. המלצתנו לך? קנה עדשה אחת בסיסית ('עדשת קיט', ניקון 18-105 לדוגמא, תתאים בהחלט ולא תעלה הרבה יחסית) והַמשך במסע הקניות רק לאחר תקופה מסוימת בקורס.
התקציב: 5,000 ₪ לפחות
לסיכום הדברים, אדם שמעוניין להתחיל קורס צילום יצטרך להקצות לעניין סכום לא מבוטל, של 5,000 ₪ ומעלה. הסכום הזה כולל את עלות הקורס (2,000 ₪ לפחות), המצלמה והציוד הנלווה. יחסית לפריטים שנכללים בחבילה הזו לא מדובר בהשקעה רבה מידי, שתציב אותך בעמדה טובה לקראת ההמשך.
 
וכמה מילים לגבי הלימודים: אם אתה רוצה להבטיח הכשרה מקצועית, חפש קורס שכולל כמה שיותר שעות מעשיות, הדרכה של צלמים מקצועיים ופעילים וחומר שנוגע בכל סגנונות הצילום. עכשיו, כשאתה מחזיק ביד מצלמה מקצועית וציוד מתאים, תוכל לצאת לדרך.
בהצלחה!