מדריך הקלטת שיחות

הצורך בהקלטת שיחות עולה לא פעם, ומסיבות מגוונות. מבלי להיכנס להיבטים האתיים של הסוגיה ויש בהחלט כאלה - הרי שחשוב לתת את הדעת על האופן שבו ניתן לבצע את ההקלטה הלכה למעשה. החדשות הטובות הן שכיאה לעידן הטכנולוגי בו אנו חיים, יש כיום לא מעט אפשרויות לביצוע הקלטה. המדריך הבא סוקר את אפשרויות ההקלטה העיקריות עליהן ניתן להתבסס.

הקלטת שיחות בסמארטפונים

הקלטה, מעצם מהותה, עשויה ללבוש מספר צורות. התרחיש הראשון הוא זה בו מעוניינים להקליט שיחה הנערכת בטלפון הנייד. במקרה זה, הסמארטפונים נכנסים לתמונה, אך עם הבדלים בין דגמים שונים, או אפילו בין יצרניות, כפי שנראה מיד. מכשירים מבוססי אנדרואיד, דוגמת סמסונג גלקסי, מאפשרים הקלטה באמצעות המיקרופון, ושמירת הקבצים בזיכרון המכשיר, ולכן הקלטה באמצעותם נחשבת לפשוטה יותר. כיום יש עשרות רבות של אפליקציות, המבצעות את ההקלטה בלחיצת כפתור, ובכלל זה אפליקציית ACR, Call Recorder ואחרות. יש לשים לב שחלק מהאפליקציות הן בתשלום, או לכל הפחות כוללות גרסה מורחבת בתשלום. האייפון, לעומת זאת, מבצע את שמירת קבצי ההקלטה בשרתים חיצוניים, ותוך שימוש בשיחת ועידה. למרות החיסכון בנפח זיכרון המכשיר המתאפשר בדרך זו, המשמעות היא שאפליקציות ההקלטה באייפון נוטות להיות יקרות במיוחד, אפילו במחיר של עשרות שקלים. אפליקציות פופולאריות הן TapeACall, Call Recorder ועוד.

הקלטת שיחה באמצעות שרות recorder

שירות חדש הניתן באמצעות אתר recorder.co.il מאפשר הקלטת שיחות באמצעות קו 1-900 : מקלידים את מספר הטלפון שאותו רוצים להקליט, מקבלים מספר 1-900 חד פעמי המנותב למספר המבוקש, מתקשרים אליו והשיחה מוקלטת. את קובץ ההקלטה מקבלים ישירות למייל או שניתן להורידו למחשב. כך ניתן להקליט שיחות בקלות ובעלות נמוכה של חצי ש"ח לדקה.

טלפון נייח, מחשב ומה שביניהם

מעבר לטלפונים החכמים, חשוב להדגיש כי אפשרות ההקלטה קיימת גם באלה הנייחים והמסורתיים יותר. הדוגמא המובהקת ביותר היא שירות הקלטת השיחות של בזק, חברת הטלפוניה הגדולה בישראל, שירות המבוצע תוך חיבור הטלפון הנייח למחשב, ושמירת ההקלטות על גביו באמצעות אתר אינטרנט ייעודי. מחיר השירות עומד על שקלים בודדים מדי חודש, וזאת בנוסף למחיר דקות ההקלטה, העומד על כחצי שקל לדקה. ואגב, חשוב להדגיש שבמגזר העסקי נפוץ השימוש בשירותי מרכזיה, המבוססים על תפעול השירות הטלפוני של עסק על ידי חברה חיצונית, כשכמעט תמיד כולל השירות אפשרות להקלטת שיחות. את ההקלטה, חשוב להדגיש, ניתן לבצע גם בחיבור ישיר של הטלפון למחשב (לחיבור המיקרופון, למעשה), והורדה של תוכנות הקלטה דוגמת Sound Recorder או Audacity. אפשרות אחרת היא לחבר את המודם למחשב ולטלפון גם יחד, כאשר כאן ייכנסו לתמונה תוכנות אחרות, ביניהן FreeCorder או HyperTerminal. האפשרות הבאה להקלטת שיחות באמצעות מחשב היא, איך לא, באמצעות תוכנות כמו סקייפ, והתקנת תוספים ייעודיים המבצעים את ההקלטה תוך רתימת כרטיס הקול של המחשב לכך.

ואיך אפשר בלי מכשירי ההקלטה?

מעבר לאמצעים הטכנולוגיים שתוארו מעלה, חשוב להדגיש, ניתן להקליט שיחות גם באופן ישיר, כלומר, כאשר השיחה מתרחשת בחדר בו נמצאים. גם כאן, הטלפונים החכמים יכולים להיכנס לתמונה, כאשר ניתן למצוא בהם אפליקציות מובנות לביצוע הקלטה של הרחשים או השיחות הנקלטים ברמקול המכשיר (לא שיחות טלפון, שימו לב). טייפ מנהלים הוא מכשיר חשוב נוסף, המתאים בעיקר לאלה הזקוקים לביצוע הקלטות באופן תדיר יחסית, דוגמת סטודנטים, מנהלים, עיתונאים, חוקרים וכיוצא בזה. אפשר למצוא כיום מכשירי טייפ מתקדמים במיוחד, הכוללים זיכרון רחב בכל קנה מידה (מאות רבות של שעות הקלטה), תיקיות לארגון ולעריכת הקבצים המוקלטים באמצעות הטייפ, אפשרות לביצוע אוטומטי של הקלטות, בחירה בין מספר איכויות צליל בהקלטה ועוד.